Karīna Landmesere, Landmesere & Partneri, Zvērinātu Advokatu Birojs
Karīna Landmesere, Zvērinātu Advokatu Birojs

Zvērināta advokāte | KARĪNA LANDMESERE

Digitālo platformu dati nodokļu strīdos: kad VID pieņēmumi saduras ar realitāti

Digitālo platformu dati nodokļu strīdoskad VID pieņēmumi saduras ar realitāti
09/07/2025

Esmu specializējusies tiesvedībās un savā advokātes praksē ne reizi vien esmu pārstāvējusi klientus sarežģītās nodokļu strīdu lietās, kurās iesaistīts gan Valsts ieņēmumu dienests (VID), gan tiesu sistēma. Pieredze rāda, ka pieejas šādu lietu izskatīšanā ir ļoti atšķirīgas – dažkārt ļoti profesionālas un rūpīgas, bet citkārt diemžēl virspusējas un formālas.

Tieši tāpēc es vēlos pievērst sabiedrības uzmanību kādai konkrētai situācijai, kura, manuprāt, pārkāpj taisnīguma robežas. Šajā lietā VID centās aprēķināt nodokļus, balstoties vienīgi uz digitālās platformas datiem, ignorējot faktiskos finanšu dokumentus, uzņēmuma grāmatvedības uzskaiti un uzņēmuma struktūras maiņas faktus.

Tiesai nācās atgādināt, ka platformu dati nav juridiski saistošs pierādījums par faktiski gūto ienākumu, īpaši, ja maksājumi veikti skaidrā naudā, ārpus platformas uzskaites vai pēc cita – piemēram, skaitītāja – aprēķina. Šī tiesas nostāja ir ne tikai juridiski pamatota, bet arī nozīmīga visai taksometru un platformu ekonomikas nozarei Latvijā.

Tāpēc vēlos padalīties ar dažām būtiskām atziņām no šī sprieduma, kuras, manuprāt, ir svarīgas zināt ikvienam uzņēmējam, grāmatvedim, konsultantam un arī likumdevējiem, kuri veido politiku digitālajā un pakalpojumu ekonomikā.

Šis spriedums ir nozīmīgs atgādinājums par pierādījumu nozīmi un parāda, ka ne vienmēr digitālās platformas dati atbilst realitātei.

Svarīgākās atziņas šajā spriedumā:

  1. Digitālās platformas dati nav absolūta patiesība nodokļu aprēķinam! Tiesa uzsvēra, ka Yandex Taxi sniegtā informācija par pakalpojumiem nevar pierādīt faktiski saņemto maksu, īpaši, ja maksājumi notiek skaidrā naudā vai pēc taksometra skaitītāja rādījuma. Reālie finanšu darījumi ir noteicoši!
  2. VID nevar paļauties tikai uz trešo pušu informatīvām platformām. Šajā lietā tiesa norādīja, ka VID pieņēmumi par ieņēmumu apjomu, balstoties tikai uz digitālās platformas datiem, nav pamatoti ar objektīviem pierādījumiem, ja tie pretrunā ar grāmatvedības datiem un uzņēmuma pāreju.
  3. Taksometra skaitītāja rādījums bieži ir precīzāks par aplikācijas aprēķinu. Ņemot vērā, ka Rīgas domes noteiktais tarifs atšķiras no aplikācijas mainīgajiem tarifiem un klienti var maksāt pēc skaitītāja, aplikācijas aprēķinātie ieņēmumi var neatbilst realitātei.
Dalīties:

Citi raksti